Alpen Angel - Biały Owczarek Szwajcarski

  - Żywienie -   W tym miejscu chciałabym zająć się bardzo ważną kwestią posiadania psa jaką jest żywienie. Prawidłowy pokarm to podstawa prawidłowego rozwoju, zdrowia i witalności białego owczarka szwajcarskiego. Posiadane doświadczenie nie wystarczyło by z marszu dobrać odpowiednią dietę dla naszego BOS-a, ale po pół roku poszukiwań, udało się. To co w tym miejscu napisze jest moim prywatnym zdaniem, popartym wieloletnim doświadczeniem. Niech dowodem na wagę odpowiedniego żywienia będzie nasza 18 letnia suczka Kora, którą przez tyle lat utrzymaliśmy w dobrym zdrowiu i kondycji.

Na polskim rynku jest dostępne bardzo dużo karm suchych, niestety pomimo pięknych obietnic, że kupujemy zdrowy kompletny pokarm dla naszych podopiecznych, tak nie jest. A w internecie panuje moda na BARF, jednak i tu musimy zweryfikować opowieści o tym jak to nasz pies jest drapieżnikiem i najlepsze co możemy mu dać to surowe kości z mięsem, faktem jest, że nasz pies to drapieżnik udomowiony, z bardzo delikatnym układem trawiennym. Więc co nam zostaje?


Wybrać najlepszą dostępną karmę i uzupełnić ją sparzonym mięsem. Tu rodzi się pytanie jaka karma i jakie mięso, szczególnie, że nie każdego stać na karmienie psa karmą za 300 zł miesięcznie plus mięso czyli kolejne 100 zł. Nam udało się znaleźć złoty środek!!

       Nawiązaliśmy kontakt z importerem doskonałych kanadyjskich karm klasy Super Premium o nazwie Acana, w ich składzie oprócz mięsa jagnięcego (bądź drobiowego w zależności od rodzaju) wchodzą tak cenne składniki jak: algi, siemię lniane, suszone jajka, drożdże piwne, cholina, lizyna, węglan wapniowy, fosforan wapniowy, chlorek potasu, sól, lecytyna, luteina, olejek rozmarynowy, canola olej, ekstrakt z korzeni cykorii, yucca Schidigera, glukozamina, siarczan chondroityny, witaminy, makro i mikroelementy, FOS, kwasy Omega3 i Omega 6. Dzięki takiemu składowi gwarantujemy swojemu psu:

  • Odpowiednia ilość i proporcje nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6 zapobiegają stanom zapalnym skóry.
  • Duży dodatek siemienia lnianego, oleju canola i jajek zapewnia gęstą i lśniącą sierść
  • Optymalny poziom glukozaminy i siarczanu chondroityny zapewnia zdrowe mocne stawy i chrząstki.
  • Zdrowy przewód pokarmowy czyli: - wysokiej jakości błonnika z wysłodków buraczanych i ekstraktu z korzeniu cykorii (bogatego źródła FOS), które redukują gazy trawienne i sprzyjają rozwojowi korzystnej flory bakteryjnej a ponadto zwiększają wchłanianie substancji odżywczych.
  • yucci Schidigera, która likwiduje przykre zapachy i jednocześnie zapobiega nadmiernej fermentacji, a zatem i zmniejsza ryzyko skrętu jelit u psów dużych ras. Yucca zawiera ponadto cenne saponiny o działaniu anabolizującym - pomagają one w naturalny sposób uzyskać dużą masę mięśniową i zwiększają wytrzymałość - to właśnie żywieniu yuccą indiańskie mustangi miały zawdzięczać swa niebywałą odporność i wytrzymałość.
  • Optymalny wysoki poziom naturalnych przeciwutleniaczy: selenu, luteiny i witaminy E
  • Naturalne algi (kelp) dostarczają kompleksu doskonale przyswajalnych witamin i minerałów. Dodatek alg zapewnia ponadto intensywny kolor sierści i tęczówki oka, oraz zapobiegają przedwczesnemu siwieniu pyska.
Tak bogatą karmę uzupełniamy parzonym mięsem w ilości 20 dek/dziennie, dla białego owczarka szwajcarskiego nadają się: mięso, wołowe, indycze, cielęce - najlepiej drugiej jakości, podroby czyli serca i ozory, można też podać płuca ale uwzględniając że to bardzo mało wartościowy pokarm czyli trzeba go podać więcej. Czego nie podajemy: nerek, wątroby, żołądków, wieprzowiny. Tym sposobem dostarczamy psu najlepiej strawnego białka. Pamiętajmy, że mięso jest tylko uzupełnieniem podawanej karmy, więc jego ilość nie powinna przekroczyć zaleconej, ponieważ nadmiar może psu zaszkodzić.

Karmę podajemy moczoną, ciepłą, przynajmniej na godzinę przed/po spacerze. Nie dodajemy żadnych witamin ani minerałów chyba że będzie to zalecone przez weterynarza. Mięso podajemy sparzone, a nie gotowane po rozdrobnieniu razem z karmą, lub jako nagrody przy szkoleniu. Szczenięta karmimy 4 razy dziennie przynajmniej do 4 miesiąca życia, następnie 3 razy dziennie do 6 miesiąca życia (lub dłużej jeżeli piesek bez problemu zjada tą ilość posiłków), dwa razy dziennie minimum do 12 miesiąca życia. Ja jestem zwolennikiem stałego karmienia psów ras dużych dwoma posiłkami dziennie, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko wystąpienia skrętu żołądka.strona główna